SIA Bio-Venta paraksta sadarbības memorandu

18. jūnijā, SIA Bio-Venta parakstīja sadarbības memorandu par jaunas biorafinēšanas ekosistēmas izveidi, kas sniegs būtisku ieguldījumu bioekonomikas attīstībā

18. jūnijā, tika parakstīts sadarbības memorands par jaunas biorafinēšanas ekosistēmas izveidi, kas sniegs būtisku ieguldījumu bioekonomikas attīstībā. Memorandu parakstīja 22 uzņēmumi un organizācijas.

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis: "Biorafinēšanas nozares memorands atver jaunu lapaspusi Latvijas ekonomikai. Tas ir plats solis pretim mūsu mērķim - dubultot valsts ekonomikas apmēru tuvāko desmit gadu laikā. Sadarbojoties uzņēmējiem, zinātniskajām institūcijām un valsts pārvaldei, mēs šim mērķim varam tuvināties daudz straujāk.”

Biorafinēšana ir strauji augoša nozare, kas nodrošina biomasas pārstrādi enerģijā un plaša patēriņa produktos, piemēram, celtniecības materiālos un pārtikā. Bioekonomikas nozare šobrīd sniedz lielāko devumu Latvijas apstrādes rūpniecībā. Tās kopējais eksporta apmērs 2023. gadā bija 7,86 miljardi eiro, bet kopš 2014. gada eksporta ražošanas līmenis ir gandrīz dubultojies. Šī nozare nodrošina 125 tūkstošus darba vietu un ir ar milzīgu potenciālu Latvijas ekonomikas attīstībā.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Raivis Bremšmits: “Latvija ir eksporta nācija un bioekonomika ir mūsu dabiskā priekšrocība. Biorafinēšana kā jauna zināšanu ietilpīga nozare sniedz mums plašas attīstības iespējas gan investīciju piesaistē, gan eksporta apjoma kāpināšanai līdz 80% no iekšzemes kopprodukta.” Biorafinēšana ir process, kurā no biomasas iegūst augstas pievienotās vērtības produktus. Ja līdz šim biomasu lielā apjomā eksportējām uz ārvalstīm, tagad ir izveidojušies priekšnosacījumi, lai to pārstrādātu Latvijā. Eksporta tirgos patērētājiem ir augošs pieprasījums pēc “zaļajiem produktiem” - šī ir lieliska iespēja Latvijai izmantot savas dabiskās priekšrocības.

Biorafinēšana ļauj līdz 90% biomasas izejvielu pārvērst materiālos, kurus plaši izmanto būvmateriālu ražošanā, farmācijā, kosmetoloģijā, tekstilrūpniecībā, pārtikas pārstrādē un citās nozarēs, aizstājot fosilos resursus un ķīmiskās vielas. Biorafinēšana ļauj iegūt tādus produktus kā biodegvielu, bioplastmasu, ēteriskās eļļas, uztura bagātinātājus, celulozi, dzīvnieku barību un mēslojumu, kā arī citus vērtīgus produktus. Tādā veidā iespējams samazināt ekoloģisko pēdu, ko rada ražošanas process, un padarīt gala produktus videi draudzīgākus.

Memorands veicina labu pārvaldību un iniciatīvas, lai atbalstītu un stimulētu jaunu vērtības ķēžu izstrādi no bioloģiskiem materiāliem, kas iegūti no vietējām izejvielām, aicinot fokusēties uz gala produkta radīšanu Latvijā. Tas nodrošinās, ka ar biorafinēšanas projektiem saistītie ekonomiskie ieguvumi, darba vietu radīšana un ilgtspējas prakses izmanto Latvijas bioekonomikas priekšrocības un veicinās arī reģionālo attīstību. Lai koordinētu sadarbību starp nozares uzņēmumiem, universitātēm, zinātniskajām institūcijām un valsts pārvaldi, tika izveidota rīcības komiteja, kas nodrošinās informācijas apmaiņu un sadarbību starp iesaistītajām pusēm.